Jak namíchat barvy?

Pigmenty dodáváme ve třech provedeních:

1) Kapalné, 15 gramové pro probarvování do průhledna (materiál je průhledný v dané barvě). Stačí několik kapek na obarvení. Jemné roztokové pigmenty KAPALNÉ pro probarvování “DO PRŮHLEDNA” transparentních pryskyřic. Dávkují se po kapkách v množství 0,1 – 1,5 % na hmotnost celkové navážky.

 

2) Pastovité 100g, husté silné pigmenty. Probarvují do “neprůhledna”
Pigmenty jsou určeny pro pigmentování a dobarvování polyuretanových, epoxidový i polyesterových systémů. Další odstíny nebo velikosti balení jsou možné po vzájemné tel. domluvě. Dávkování dle potřeby, již od cca 1-5 %, maximálně do 20 % hmotnosti systému. Pigmentová pasty můžeme míchat dle přání zákazníků v odstínu RAL. V případě zájmu zašlete požadavek na odstín a množství. Některé pigmenty lze namíchat dle potřeby:

Teorie barev

Návod, jak se dostat k určité barvě poskytuje takzvaný barevný kruh. V jeho středu najdete takzvané základní neboli primární barvy. Ty nelze nijak namíchat, musíte je koupit. Jsou červená, modrá a žlutá. I když je nemůžete namíchat, můžete je tónovat na světlejší či tmavší odstín.

Kolem primárních barev jsou v kruhu barvy sekundární, které vzniknou smícháním primárních barev. Jsou to oranžová, zelená a fialová. A dalším mícháním primárních a sekundárních barev vznikají další a další odstíny.

Pár praktických rad

Obecně platí, že není vhodné nalévat světlou do tmavé barvy. Naopak, tmavou barvu je třeba přimíchat velmi opatrně po malém množství a důkladně promíchat. Pokud ale nějakou barvu zředíte bílou, tím jasnější světlejší a méně sytý bude výsledný odstín.

Zkušení natěrači a malíři vám potvrdí, že získat přesně požadovaný odstín, nemusí být vždy jednoduché. Abyste tak neměli místo skříně zelenou příšeru, zkuste si správný poměr odměřit nejdříve v malém množství na kusu papíru nebo bílého kartonu. Pak teprve se pouštějte do míchání velkých plechovek.

Studené a teplé barvy

Studené barvy:

  • modrá
  • zelená

Teplé barvy:

  • žlutá
  • oranžová
  • červená

barvy | Draw Planet - výtvarné ateliéry

Jak namíchat khaki barvu?

Khaki barvu si namícháme ze zelené. Tu získáme kombinací modré a žluté barvy, tedy dvou primárních barev. Čím větší je podíl žluté, tím světlejší zelenou dostanete, naopak více modré znamená tmavší zelenou. Když do zelené barvy budete přimíchávat opatrně po kapkách červenou barvu, dostanete olivové až khaki odstíny. Závisí na tom, jakou zelenou a s jakou červenou budete kombinovat.

Pokud máte k dispozici jiné již namíchané barvy, ke khaki se můžete dostat také kombinací okrové s červenohnědou a černou barvou. I tady ale platí, že tmavou opatrně přidáváme do světlejší barvy a důkladně promícháme.

Jak získat tyrkysovou?

Když tedy chceme namíchat tyrkysovou barvu, musíme smíchat modrou a žlutou, ale zkušení malíři natěrači doporučují nemíchat je jen spolu, ale přimíchávat je do bílého základu. Čím více bílé, tím bude výsledný odstín světlejší. Přesný poměr modré a žluté musíte vyzkoušet, ale každopádně to bude více modré a méně žluté.

Jak namíchat zelenou barvu?

Jak jsme si popsali v barevném kruhu, zelenou barvu získáte smícháním dvou primárních barev – modré a žluté. Čím víc žluté barvy přidáte, tím světlejší zelenou barvu dostanete. Čím více modré barvy, tím chladnější a tmavší zelené barvy dostanete.  Barevný kruh je důležitý ještě z jednoho důvodu – pokud do nějaké barvy přidáte malinko barvy, kterou na barevném kruhu najdete přímo naproti barvě, kterou chceme natónovat, utlumíte tak její jasnost, ale sytost barvy se nezmění.

 

3) Kovové a perleťové pigmenty pro vytváření efektních vzorů. Gpur metalický pigment je práškový, jemně mletý kovový pigment pro vytváření designových efektů v transparentních licích pryskyřicích (river table). Dávkování 0,1 – 2 % na hmotnost směsi.

Zpět do obchodu